Devletin Kısayolu

Has Altın Fiyatı

altın

BES?den Cayma Hakkı süresinin değişimi

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Erhan Topaç sektörün 2018 ilk yarıyıl verilerini ve sermaye piyasasının geliştirilmesi için önerilerini TSPB Genel Merkezde düzenlenen "Sermaye Piyasalarının Geleceği" konulu basın toplantısında paylaştı.

Topaç, 79 aracı kurum, 44 banka, 53 portföy yönetim şirketi ve 49 yatırım ortaklığı olmak üzere toplam 225 kurum sayısıyla, finans sektöründe en kapsamlı üye yapısına sahip kuruluş olduklarını söyledi.

Son vergi düzenlemesi, piyasamızın gelişmesini olumsuz etkileyebilir

Erhan Topaç, mevduat ve katılma hesaplarındaki stopaj oranın 3 ay geçerli olmak üzere indirilmesine dair 30 Ağustos´ta alınan karara değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni düzenleme varlık sınıfları arasında asimetri yaratıp mevduatın baskınlığını daha da artırıyor. Yatırım araçları arasında yaratılan vergi arbitrajı, sermaye piyasası araçlarının gelişimini olumsuz etkileyecek. Özellikle kurumsal yatırımcı tabanını olumsuz etkileyeceğinden ve reel sektörün sermaye piyasası yoluyla finansman sağlama olanaklarını kısıtlayacağından endişe ediyoruz."

Bu durumu aynı gün Sermaye Piyasası Kurulu´na (SPK) bildirdiklerini aktaran Topaç, şunları kaydetti:

Bu konuda bir gelişme bekliyoruz. Bizim önerimiz aynı şeyin aynı oranlarda (stopajın düşürülmesi) yatırım fonları ve borçlanma araçlarında da olması. Şu anda 1 yıldan az hem yatırım fonları hem borçlanma araçlarında stopaj yüzde 10, bunun yüzde 3´e düşmesini istiyoruz. 1 yıl üstünde de sıfırı önerdik. Yatırım araçları arasındaki dengenin korunmasını istiyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı´na da ilettik, değerlendiriyorlar.

Verilen bilgiye göre, TSPB, Bireysel Emeklilik Sistemi´nden (BES) cayma hakkının 2 aydan 2 ila 3 yıla çıkarılmasına ilişkin SPK´ya talep iletti.

AA

Mükellef Girişi

Kısayol Bağlantıları

altın fiyatları

Hava Durumu


YARGI KARARLARI